Koktej Algonquin është një martini i madh uiski me një dhunti të vogël tropikale. Ajo përmban thekër uiski , e cila ka, fatmirësisht, të kthehet në modë. Ne tani kemi një numër të markave të mëdha për të zgjedhur, duke përfshirë Whistle Pig, Templeton Rozë, Shëlbim, dhe Knob Creek Rozë. Të gjitha markat janë të rekomanduara që do të punojnë mrekullisht për këtë koktej.
Koktej u emërua pas hotelit të famshëm Algonquin në Nju Jork, megjithëse pikërisht kur u krijua, është e paqartë. Hoteli, i ndërtuar në vitin 1902, njihej si një hotel "i thatë" edhe përpara Ndalimit . Pavarësisht nëse ishte para ose pas viteve '30 është në debat. Por me të vërtetë nuk ka rëndësi, sepse kjo është akoma dhe gjithmonë do të jetë një nga koktejet e mrekullueshme klasike .
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/2 ounces
- uiski thekër
- 3/4 ons
- vermut të thatë
- 3/4 ons
- lëng ananasi
Si ta Bëni
- Derdhni përbërësit në një shaker koktej me kube akulli.
- Shkundni mirë.
- Shtrëngoni në një xhami koktej të ftohur.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 189 |
| Fat i shëndoshë | 1 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 1 mg |
| karbohidratet | 18 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 3 g |