Falafel , që shpesh konsiderohet ushqim i shpejtë ose ushqim rrugor në Lindjen e Mesme, është në të vërtetë një pjatë shumë e shkathët. Versioni klasik, i skuqur është ajo që gjendet zakonisht, por nuk ka arsye pse nuk mund të piqet. Dhe, përveç tiganisjes, receta përbëhet kryesisht nga kafe të shëndetshme.
Baza e recetës gjithashtu është e përshtatshme për përshtatjet e fasulave, erëzave ose perimeve të ndryshme. Panxhar shtoni një shije të ëmbël dhe shumë të ushqyerit. Dhe, nëse jeni duke pjekur falafels, panxhar ndihmon për ta mbajtur atë të lagur.
Shërbyer këto si një drekë ose një rostiçeri brenda një pite me sallatë izraelite ose t'i përdorni ato në vend të qofte për një opsion vakt vegjetarian.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 Panxhar i kuq, i nxirë dhe i lagur
- 1 filxhan çaji (konservuar është mirë, shpëlarë dhe drenazhuar)
- 1 Hudhër karafil, peeled
- 2 lugë gjelle salcë tahini (
- shih recetën këtu )
- 1/4 Kupë të gjitha miell qëllimi
- 2 lugë gjelle majdanoz të copëtuar
- 1 lugë çaji lugë çaji
Si ta Bëni
- Para-ngrohni furrën në 400 gradë.
- Shto panxhar, chickpeas, hudhër, salcë tahini, miell, majdanoz dhe qimnon në një përpunues të ushqimit. Pulsi derisa përzierja vjen së bashku, por nuk ka nevojë të jetë një paste e lëmuar. Sezoni me kripë dhe piper.
- Forma 1 oz. balls (përdorimi mund të përdorni një lugë) dhe vendosni në një fletë pjekje të veshur me letër pergamene. Piqni për 30 minuta dhe shëroni mbi zarzavate, të drizzled me salcë tahini. Ju gjithashtu mund të shërbeni këtë në një pita me sallatë ose mbi makarona në vend të qofte.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 304 |
| Fat i shëndoshë | 6 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 565 mg |
| karbohidratet | 54 g |
| Fibër diete | 8 g |
| proteinë | 12 g |