E përkryer për një darkë të shpejtë në ditë të javës, ky recetë me kungull pjekur është aq i gjithanshëm sa është e lehtë. Shërbejeni atë vetëm, në një shtrat të zarzavate, ose si një shoqërim me shpendët e pjekur. Ju nuk mund të gaboni me butësisht kungull caramelized butternut!
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 kungull butternut i madh, i kubizuar (7 deri në 8 gota)
- 1/4 filxhan shurup panje
- 3 lugë vaj ulliri ekstra të lehta
- 1/2 lugë çaji kripë
- 1/2 lugë çaji piper i zi terren
Si ta Bëni
- Ngroheni furrën në 400 F.
- Hedh kungull me shurup panje dhe vaj.
- Organizoni kungullin e përgatitur në një shtresë të vetme në një fletë pjekjeje të petëzuar dhe të pjekni atë, nxitje një herë, për 35 deri në 40 minuta, derisa të kthehet në ngjyrë kafe të artë.
- Shërbyer kungull pjekur panje butternut nxehtë ose në temperaturë dhome.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 128 |
| Fat i shëndoshë | 5 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 4 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 6 mg |
| karbohidratet | 21 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 1 g |