Ky recetë për patate të skuqura përmban patate të kuqe të kuqe të kuq, qepë dhe speca të kuqe dhe jeshile. Më pëlqen të lë lëkurat në patate për t'i dhënë skuqeve të shtëpisë pak ngjyrë dhe cilësi shtesë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 patate të kuqe të mëdha, të prera në ½-inch zare
- 1 qepë të madhe, të skuqur dhe të copëtuar
- 2 karafil hudher, zhvishem dhe grimcuar
- 1 piper i zi i kuq i madh, i prerë në ½-inch zare
- 1 piper i madh i gjelbër i zi, i prerë në ½-inch zare
- ½ lugë çaji
- spec i kuq
- 2 lugë gjelle gjalpë
- kosher kripë , për shije
Si ta Bëni
Nxehni një tigan të hedhur hekuri ose një nxehtësi tjetër të rëndë me peshë të rëndë.
- Shkrihet gjalpë, pastaj shtoni qepë dhe hudhër dhe sauté deri pak transparente, rreth 2 minuta;
- Shtoni specat e kuqe dhe të gjelbra me kuvertë dhe kuzhinierini për një tjetër 2 minuta, duke nxitur me një lugë druri.
- Shtoni patatet dhe kuzhinierët, duke nxitur shpesh, për një tjetër 15-20 minuta ose derisa patatet të jenë të buta dhe të thekur lehtë.
- Sezoni për shije me kripë paprike dhe kosher.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 208 |
| Fat i shëndoshë | 6 g |
| Fat i ngopur | 4 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 15 mg |
| sodium | 94 mg |
| karbohidratet | 35 g |
| Fibër diete | 5 g |
| proteinë | 5 g |