Asparagus është një perime e shijshme dhe ushqyese. Është një burim i shkëlqyer i fibrave, folatit, vitaminave A, C, E dhe K. Është plot me antioksidantë të cilët janë të shkëlqyeshëm për trupin. Kjo perime pranverë duhet të jetë pjesë e ndonjë diete të shëndetshme. Është gjithashtu shumë e shijshme!
Askush nuk i pëlqen të gatuajë pas një dite të gjatë në punë, por mikrovalë bën një punë të shpejtë dhe të lehtë të asparagusit të gatimit. Pak e qepë, hudhra, lëng limoni dhe gjalpë rritin shijen natyrale të asparagusit. Kjo recetë do t'ju japë një gjellë të shpejtë të shëndetshme që është super e lehtë për t'u bërë. Clean up është një erë kur të gjitha që ju duhet është një mikrovalë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 paund asparagus të freskët
- 1 lug kosher kripë
- 1/2 lugë pluhur qepë
- 1/2 pluhur hudhër
- 1 lëng limoni Tbsp
- 1 gjalpe tbsp, prerë në 8 copë
Si ta Bëni
1. Trim rrënjë të ashpër përfundon nga spears asparagus, pastaj prerë në gjatësi 2-inch. Vendoseni në një tas me mikrovalë të sigurt me një kapak. Sasi këpurdhë asparagus me kripë kosher, pluhur qepë , dhe pluhur hudhër . Hidh në lëng limoni dhe dot me gjalpë.
2. Mbuloni me kapak dhe mikrovalë në fuqi të lartë për 2-3 minuta. Llokoçis për të shpërndarë seasonings. Gatuajini 2 deri 3 minuta derisa asparagus të jetë i butë. Llokoçis një herë më shumë para se të shërbeni.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 51 |
| Fat i shëndoshë | 3 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 8 mg |
| sodium | 584 mg |
| karbohidratet | 5 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 3 g |