Ky recetë e thjeshtë dhe çuditërisht e shijshme për zarzavate të papërpunuara, siguron trupin tuaj një bollëk të mbështetjes ushqyese. Zarzavate Collard janë në familjen e perimeve cruciferous dhe duhet të përfshihen në dietën tuaj për përfitimet e tyre të shkëlqyera shëndetësore. Zarzavate Collard janë jashtëzakonisht të larta në vitamina K, A, C dhe folate, si dhe mineralet mangan dhe kalcium. Collards janë të njohura për të ulur kolesterolin në gjak, për të parandaluar kancerin, për të siguruar mbështetje kardiovaskulare dhe janë shumë të larta në fibra, e cila siguron gjithashtu ndihmën e tretjes. Gëzoni këto gjethe antioksiduese, anti-inflamatore sa herë që të mundeni!
Çfarë do t'ju nevojitet
- 6 gota green collard (1 bandë, e prerë në shirita 1/2 inç)
- Copë 1 inç xhenxhefil të freskët (peeled dhe integruar ose zested)
- 1 hudhër të vogël karafil (shtypur ose grirë)
- 1/4 lugë çaji piper i freskët i zi
- 1/4 lugë çaji kripë deti (ose 1 lugë gjelle
- nama shoyu )
- 1 lugë gjelle
- agave nektar
- Opsionale: 1 lugë çaji
- vaj i papërpunuar i ftohtë (të tilla si susam, kokosit ose ulliri)
Si ta Bëni
Hidhini të gjithë përbërësit së bashku. Ju mund të dëshironi të masni zarzavate me duart tuaja për të siguruar që të gjitha mallrat e shijshme të shpërndahen në mënyrë të barabartë dhe të mbulojnë zarzavate. Ju mund të hani menjëherë ose të lejoni të uleni deri në një orë. Kjo do të lejojë që aroma të marinohet dhe zarzavate të ulen.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 569 |
| Fat i shëndoshë | 6 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 219 mg |
| karbohidratet | 116 g |
| Fibër diete | 32 g |
| proteinë | 29 g |