Ky recetë është një hyrje e mrekullueshme për Unicum, një liker bimor nga Hungaria që u ri-lëshua në Shtetet e Bashkuara në vitin 2013. Përzierja bimore e bimëve dhe erëzave është unike dhe është më e mira krahasuar me amarozë të tjerë si Averna .
Koktej perandori shfaq digestifin në një mënyrë të bukur dhe të thjeshtë. Në të, Unicum është zgjeruar me delikatesë me vermut të ëmbël dhe portokalli curacao. Kjo është një pije e përkryer për të përfunduar një darkë të bukur.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/2 ounces
- Unikum Liqueur bimor
- 2/3 ons
- vermut i ëmbël
- 1 tsp
- portokalli curacao
- Garniturë:
- portokalli
Si ta Bëni
- Derdhni përbërësit në një shaker kokteje të mbushur me akull.
- Ndajeni mirë .
- Shtrëngojeni në një xhupë të ftohtë të coupe .
- Dekoroj me një kthesë portokalli.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 228 |
| Fat i shëndoshë | 5 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 11 mg |
| sodium | 144 mg |
| karbohidratet | 23 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 4 g |