Ky recetë themelore me avull mund të përdoret për të bërë lloje të ndryshme të avullorëve me aromë, si dhe avullore soje dhe avullore të tjerë vegan.
Nuk e di se çfarë është një avullore? Është një pije e nxehtë, me bazë qumështi dhe shurup me salcë (që është pa kafeinë nëse shuruani i shtuar ka kafeinë në të), që është popullor në shumë dyqane kafeje.
Kjo recetë e bën një shërbim, por lehtë mund të rregullohet për të bërë një sasi më të madhe.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 filxhan qumësht (ose qumësht alternativë të tilla si
- qumësht soje ose qumësht bajame)
- 1 1/2 ounces
- shurup me salcë (3 squirts nga një bombol me vrimë nxjerrëse Torani, ose sasia e rekomanduar e prodhuesit, shih shënimin më poshtë)
- Opsionale: krem i rëndë, i rrahur
Si ta Bëni
- Duke përdorur një shkop magjik ose në stovetop, avulloni qumështin ose alternativën e qumështit .
- Shtojini shurupit me salcë në pjesën e poshtme të një turi apo kupa të madh.
- Hidheni qumështin e avulluar në xhami dhe (nëse është e nevojshme) nxisni pije.
- Shtoni kremin me dëshirë.
- Gëzoni të nxehtë.
Shënim: Shijet e avullit popullor përfshijnë karamel, krem irlandez, nenexhik, çokollatë dhe vanilje. Nëse jeni duke bërë një avullore me aromë të frutave, shtoni qumështin gradualisht për të shmangur uljen ose shtimin e shurupit të vaniljes së bashku me të për të parandaluar uljen.
Nëse doni të reduktoni marrjen e sheqerit, ju mund të përdorni një shurup pa salcë sheqeri.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 268 |
| Fat i shëndoshë | 8 g |
| Fat i ngopur | 5 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 24 mg |
| sodium | 106 mg |
| karbohidratet | 44 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 8 g |