Kjo është një recetë për salcë rrush të thatë me pelte dhe lëng portokalli; është mirë të shërbehet me proshutë të pjekur.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/2 filxhan me ujë
- 1/3 filxhan
- rrush i thatë
- 1/3 filxhan pelte (rrush pa fara)
- 1/2 lugë gjelle çaji (portokalli)
- 1/2 filxhan lëng portokalli
- 2 lugë sheqer (kafe të lehta, të paketuara fort)
- 1 lugë gjelle
- miell misri
- 1 kripë dash
- 1 dash allspice
Si ta Bëni
- Udhëzime për salcë rrush të thatë
- Në një tigan të vogël mbi ngrohjen mesatare kombinohen me ujë, rrush të thatë, jelek të rrushit, lëng portokalli dhe lëng portokalli.
- Sillni përzierjen e salcës rrush të thatë në një çiban. Në një tas të vogël, kombinoni sheqer ngjyrë kafe, miell misri, kripë, dhe pishinë.
- Llokoçis në përzierje salcë rrush të thatë.
- Vazhdoni të gatuani, duke nxituar vazhdimisht, derisa salcë është e trashë dhe e qartë.
- Shërbyer salcë rrush të ngrohtë me proshutë.
Më shumë Recipes salcë
Mushroom Madeira Sauce
Recetë për djathë
Kthehuni
Prevede kastravec
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 32 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 14 mg |
| karbohidratet | 8 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 0 g |