Pluhur Lucuma mund të përdoret kur pjekjen dhe përgatitjen e desserts, duke siguruar ëmbëlsi pa sheqer për cookies, akullore shtëpi ose ëmbëlsira. Në Kili, akullorja lucuma është një aromë shumë popullore, madje edhe më shumë sesa çokollata, vanilje ose luleshtrydhe. Ky është një recetë bukuroshe në Amerikën e Jugut për Lucuma Ice Cream Cupcakes që nuk ka sheqer të rafinuar të bardhë. Vini re se datat përdoren për ëmbëlsi shtesë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1
- banane e ngrire
- ½ filxhan boronica (apo raspberries, luleshtrydhe etj)
- 1 filxhan
- qumështi i bajames (ose uji)
- 2 lugë lucuma pluhur
- 1 filxhan kale (ose spinaq, apo chard zvicerane)
- ½ filxhan mango të ngrirë
- 2-3 vuri përballë
- datat (copëtuar)
Si ta Bëni
- Vendi qumësht bajame ose ujë në një blender.
- Shtoni të gjithë përbërësit e tjerë. Përzier deri sa të qetë.
- Gëzoni menjëherë. Smoothies konsumohen më mirë kur ato bëhen, në vend që t'i lejojnë ata të ulen ose të ngrihen.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 1122 |
| Fat i shëndoshë | 5 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 272 mg |
| karbohidratet | 288 g |
| Fibër diete | 28 g |
| proteinë | 11 g |