Thashetheme thuhet se gjyshe e krijoi këtë recetë për të përdorur dy përbërës që ishin gjithmonë në furnizim të bollshëm: pule (të cilën ata e ngritën) dhe pecans (nga pemët e pemëve në fermë).
Bëni këtë sallatë pjesë të piknikut tuaj Cajun .
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 gota të gatuara mish pule të bardhë, të prera në kube të vogla
- 1 1/2 filxhan selino finely copëtuar
- 1 1/2 filxhan qepë të gjelbërta të imët
- 3/4 filxhan majonezë
- 1/2 filxhan pecans copëtuar imët
- 1/2 filxhan majdanoz i freskët i copëtuar
- 1 1/2 lugë çaji kripë
- 1/2 teaspoon piper i bardhe
- 1/4 lugë çaji piper i kuq
- 1/4 lugë çaji Tabasco prevede
Si ta Bëni
- Kombinoje të gjithë përbërësit, përzierjen tërësisht, por butësisht kështu që sallata ka një cilësi të lehtë dhe me gëzof.
Bëni më shpejt :
Blini një pulë të gatuar nga tregu ose ushqim, ose me të vërtetë mashtroni duke blerë sallatë pule të përgatitur dhe duke shtuar pecans copëtuar, piper kajsi dhe Tabasco Sauce (megjithëse shumica e Cajuns nuk mashtrojnë kur është fjala për gatim).
Kur hudhni ose pjekni një pulë të tërë për sallatë pule, ose ndonjë pjatë që kërkon pulë pa kocka, një pulë 5 (pa para) do të japë rreth 2 £ 1 / por pule e mbetur është gjithmonë e kërkuar për gumbo ose jambalaya.
Kjo sallatë pule e Jugut është një tjetër opsion i shkëlqyer, ose hidhni një sy në recetat tona të sallatës së pulave .
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 462 |
| Fat i shëndoshë | 39 g |
| Fat i ngopur | 7 g |
| Fat i pangopur | 13 g |
| kolesteroli | 81 mg |
| sodium | 852 mg |
| karbohidratet | 4 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 24 g |