Sallatë e lakuar e lakër është një mënyrë e shkëlqyer për të shërbyer lakër dhe për të shtuar një pjatë të freskët perimesh në një vakt. Dhe si një sallatë pareve, ajo mund të shërbehet me të dy mish dhe ushqime të qumështit. Ndërsa duket dhe shije si shumë punë, në fakt është shumë e lehtë për t'u mbledhur. Kjo bën shumë sallatë dhe ka vetëm kaq shumë lakra që mund të hani, kështu që unë sugjeroj që ta bëni këtë kur të ftoni mysafirët ose të ndiqni një gjë të tillë.
Përditësuar nga Miri Rotkovitz
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 lakër të mesëm, copëtuar
- 3 qepë të gjelbra, të prera dhe të copëtuara
- 1/2 filxhan uthull të bardhë
- 1/2 filxhan vaj ulliri
- 1/2 filxhan sheqer të bardhë
- 1 salcë soje tablsepoon (natriumi i reduktuar është i mirë)
- 2 (3 ounce) pako të petë ramen (opsionale)
- 1/4 filxhan bajame të pjekura
- 1/4 filxhan farat e susamit
Si ta Bëni
1. Në një tas të madh, hedhin së bashku lakër dhe qepë të gjelbër.
2. Në një tas të vogël, kombinoni uthull, vaj ulliri, sheqer, dhe salcë soje. Hidh salcë mbi përzierje lakër dhe hedh për të kombinuar. Mbuloni dhe ftohuni derisa të jeni gati për të shërbyer.
3. Shtypni petë ramen (nëse përdorni) ndërsa paketa është e mbyllur. Set një tigan të madh të thatë ose chefs pan mbi ngrohjes mesme. Shtoni copëtimin e pemëve të ramenit, bajame dhe farat e susamit, dhe derdhni vetëm derisa të pastroni dhe ngjyrë kafe të artë.
Hiqeni nga nxehtësia, transferoni në një tas dhe lejoni që përzierja të ftohtë.
4. Pak para se të shërbeni, shtoni disa përzierje ramen-arre në lakër. Hidhni mirë dhe shërbejeni menjëherë. Ruaj çdo ramen shtesë në një enë hermetike.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 356 |
| Fat i shëndoshë | 22 g |
| Fat i ngopur | 4 g |
| Fat i pangopur | 13 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 519 mg |
| karbohidratet | 37 g |
| Fibër diete | 6 g |
| proteinë | 6 g |