Kjo është bojë e bukur dhe e thjeshtë e stresuar me një hudhër dhe rigjenerim të freskët me rigon. Kjo recetë do të shkonte mirë me çdo perime të pjekur në skarë , patate të pjekura me pure, dhe ndoshta disa karkaleca të skara ose karavidhe për opsionin e shfletimit dhe terrenit.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 steaks strip, rreth 1 inç i trashë
- 3 karafil hudher, i grirë
- 2 lugë / 30 ml vaj ulliri
- 1 lugë gjelle / 15 ml oregano të thata
- 1 lugë çaji / 5 ml kripë
- 1 lugë çaji / 5 ml piper i zi, toka
Si ta Bëni
- Kombino hudher të grirë, vaj ulliri dhe oregano të thata në një tas. Vendi steaks në një pjatë të madhe dhe pallto të mirë në të dy anët me përzierje. Mbulo lehtë me plastike dhe vendoseni në frigorifer për 2 orë. Hiqeni nga frigorifer 30 minuta para se të hidhni në skarë. Kjo do të ndihmojë mishin të dalë në temperaturë para se të vihet në kontakt me nxehtësinë.
- Ngrohni skarë për ngrohjen mesatare të lartë
- Hiqni përfundimin e plastikës nga steaks dhe të shtoni të dy anët e mishit me kripë dhe piper të zi.
- Vendi steaks në skarë dhe kuzhinier për 5-6 minuta për anë, në varësi të trashësisë dhe doneness dëshiruar. Pasi të gatuar të preferoni, hiqni nga nxehtësia dhe vendoseni në një bord prerës. Tenda e lehtë me fletë alumini. Mos përfundoni fort. Le biftek të pushoni për 7-10 minuta. Fetë dhe shërbejnë ose shërbejnë steaks të gjithë me enët tuaja të preferuara anësore.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 157 |
| Fat i shëndoshë | 7 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 5 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 670 mg |
| karbohidratet | 21 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 4 g |