A ka ndonjë mënyrë më të mirë për të shijuar boronicat se sa në një recetë të freskët? Melmesat e errëta, të ëmbël dhe të thatë dhe të thatë dhe të freskët janë një nga kombinimet më të mëdha të të gjitha kohërave. Kjo recetë e freskët është një mënyrë e shijshme për të marrë këto manaferrat tepër kalori në dietën tuaj. Ata janë në të gjitha listat e " super ushqimeve " për shkak të niveleve shumë të larta të antioksidantëve.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 gota boronica të freskëta, të shpëlara dhe të drenazhuara mirë
- 1/2 filxhan sheqer grimcuar
- 1 Tbs. miell misri
- 2 tsp. lëng limoni
- 1/3 filxhan mbushur sheqer kafe
- 1/2 tsp. kanellë
- 1/3 miell filxhan
- 3/4 filxhan gatim të shpejtë mbështjellë tërshërë
- Pikë e kripës
- 1/2 gjalpë shkop (4 Tbs.), Zbutur
Si ta Bëni
- Në një tas, kombinoni boronica, sheqer të grirë , miell misri dhe lëng limoni , dhe përzieni për të kombinuar në mënyrë të barabartë. Hidheni në një pjatë të pjekjes të butë.
- Në të njëjtën tas kombinohen miell, sheqer kafe , kanellë, kënaqur, kripë dhe gjalpë. Llokoçis me një pirun derisa përzierja është e thërrmuar dhe të përzier në mënyrë të barabartë. Përhapni përzierjen mbi manaferrat dhe piqni në 375 ° F. për 40 minuta. Le të ftohtë të ngrohtë para se të shërbejnë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 318 |
| Fat i shëndoshë | 10 g |
| Fat i ngopur | 5 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 20 mg |
| sodium | 291 mg |
| karbohidratet | 57 g |
| Fibër diete | 4 g |
| proteinë | 3 g |