Koktej Cinco Herradura është epitomi i pijeve Cinco de Mayo . Jo vetëm që shfaqet shpirti i Meksikës, tequila , por rimi i veshur me sheqer tregon ngjyrat në flamurin meksikan.
Fillimisht mund të jetë e ndërlikuar që të dalin tre seksione të veçanta të një xhami me tre ngjyra të ndryshme të sheqerit (të disponueshme në dyqanet e tortës dhe dyqanet e specializuara të ushqimit), por me pak praktikë dhe përpjekje efekti mund të jetë spektakolar.
Një alternativë më e lehtë është blerja e xhamave me margarita me ngjyrat që ndodhen në buzë.
Një shënim i fundit ... Më pëlqen të përdorim lëng të bardhë boronicë për këtë koktej sepse është pak më pak i ëmbël sesa lëngu më i popullarizuar i boronicës së kuqe.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/2 oz. Tequila Herradura Silver
- 2 oz.
- lëng ananasi
- 2 oz.
- lëng i bardhë boronicë
- spërkatje e leng limoni sode
- garniturë:
- shtrydhja e pyllit të freskët të gëlqeres
- Sheqer i kuq, i gjelbër dhe i bardhë super-gjobë për rimming
Si ta Bëni
- Llokoçis tequila , lëngje frutash dhe sode së bashku në një xhami të gjatë (ose përzierës) të mbushur me akull.
- Shtrydhni në një pykë gëlqere të freskët dhe llokoçisni përsëri.
- Rim një e treta e një gotë me gëlqere dhe dip në sheqer gjelbër.
- Rim një e treta fqinj e qelqit me gëlqere dhe dip në sheqer të bardhë.
- Rim tretë e fundit dhe dip në sheqer të kuqe.
- Hidhni pije në xhamin e thurur dhe shërbejeni.
Recetë për mirësjellje: Tequila Herradura
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 86 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 94 mg |
| karbohidratet | 23 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 2 g |