Kjo tortë e pasur Chocolate Banana Cake është shumë e lehtë për t'u bërë, dhe ka një cilësi të mrekullueshme prej kadifeje për shkak të frutave të pjekur. Është e pjekur në një tigan që e bën të lehtë për t'u shërbyer. Ka diçka në lidhje me kombinimin e bananeve me krem, në një kungull tortë, që është aq i pasur dhe i qetë.
Ju mund të acaroni këtë tortë nëse dëshironi, ose mund ta shërbeni të thjeshtë. Sido që të jetë, është një tortë e madhe për një darkë familjare, dhe është gjithashtu e mrekullueshme për mëngjes.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 3 gota miell
- 2-1 / 2 teaspoons pjekje pluhur
- 1/2 lugë çaji sode buke
- 1/4 lugë çaji kripë
- 3 banane të pjekura, të pjekura
- 1 filxhan gjalpë, zbutur
- 1/4 filxhan krem të rëndë
- 1-1 / 2 gota sheqer
- 4 vezë
- 1 lugë çaji vanilje
- Paketa 1 (12 ounce)
- Copa çokollate
Si ta Bëni
Ngroheni furrën në 325 ° F. Spray një 12 " pan bundt me llak pjekje nonstick përmban miell dhe vendosur mënjanë.
Në një tas të madh kombinoni miellin, pluhurin e pjekjes, sodën e pjekjes, kripën, banane të pjekura, krem të rëndë, sheqer, vezë dhe vanilje. Beat këtë përzierje me shpejtësi të mesme për 2 minuta ose derisa qëlloj është e qetë dhe të trashë. Me dorë, nxisni çipsin e çokollatës. Lugë dhe përhapjen e qëlloj në pan përgatitur.
Piqem tortën për 65 deri në 75 minuta ose derisa tortë të jetë e fortë dhe të vendosur dhe fillon të tërhiqet nga anët e tiganit.
Menjëherë vendosni panin në një pishinë që është ngjyhet në ujë dhe është shtrydhur butësisht. Lëreni panin e tortës të uleni në peshqir për 5 minuta, pastaj kthejeni tortën në pjatën shërbyese (kjo do ta bëjë tortën të dalë nga tigan pa u fërkuar). Cool plotësisht para se të shërbejnë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 384 |
| Fat i shëndoshë | 24 g |
| Fat i ngopur | 14 g |
| Fat i pangopur | 7 g |
| kolesteroli | 88 mg |
| sodium | 231 mg |
| karbohidratet | 40 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 5 g |