Ky recetë qëndron mrekullisht për djathin në makarona, enët e perimeve dhe patatet, dhe me aromën e butë dhe të butë, është një salcë ideale për ushqim për fëmijët.
Bën rreth 1 1/2 gota.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 filxhan maja ushqyese
- 3 lugë Miell
- 1/4 filxhan plus 2 lugë pluhur perimesh supë
- 1 filxhan qumësht pa qumësht pa qumësht soje (përdorni atë që ka shtuar një agjent ngjitës, si Silk)
- 1/4 filxhan plus 2 lugë ujë
- 3 lugë
- Tahini (i quajtur edhe ngjitës i susamit)
- Kripë, për shije
Si ta Bëni
- Kombinoje maja ushqyese, miellin dhe pluhurin e perimeve të supë në një tigan të vogël, duke përzier së bashku derisa të kombinohen.
- Shto qumësht soje, ujë, dhe tahini, dhe të kthehet në ngrohje në mes të ulët, përzierjen derisa të gjithë pluhur është shpërbërë dhe salcë është e qetë. Nxehtësia deri sa të trashë dhe të ngrohtë, rreth 2-3 minuta. (Nëse ka ende një shije të miellit në salcë, kuzhinier për një shtesë 1-2 minuta mbi ngrohjes shumë të ulët, duke shtuar 1 lugë gjelle ujë nëse është e nevojshme)
- Turn off ngrohjes dhe shtoni kripë për shije.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 132 |
| Fat i shëndoshë | 6 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 339 mg |
| karbohidratet | 15 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 4 g |