I quajtur edhe një Drambuie Margarita, kjo është një Margarita e veçantë, një që është falënderime të jashtëzakonshme për një përbërës. Ky elixir magjik është likeri skocez, Drambuie, dhe nuk mund të çiftëzohet me ndonjë liker të vjetër portokalli kështu që rekomandohet të shkosh me Grand Marnier me konjak ose me një sekondë të trefishtë të lartë si Cointreau ose Combier.
Me të gjitha këto shtesa të nivelit të lartë të mesatares Margarita, mund të presim vetëm një tequila të lirë do të sjellë të gjitha poshtë. Për të shmangur këtë situatë të trishtuar gjeni një blanco të këndshme, ose më mirë akoma reposado, dhe ju do të falenderoni veten me rezultatin e pasur dhe të moshës .
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 ounces
- blanco tequila
- 1/2 ons
- Grand Marnier (ose
- sekondë e trefishtë )
- 1/2 ons
- Drambuie
- 1
- gëlqere (lëng)
- garniturë:
- pykë e gëlqeres
- Opsionale: kripë për rim e xhamit
Si ta Bëni
- Hidhini të gjitha përbërësit në një shaker me akull.
- Shkundni dhe derdhni në një xhami margarita ose të lartë të mbushur me kripë .
- Dekoroj me një pykë të gëlqeres.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 136 |
| Fat i shëndoshë | 2 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 341 mg |
| karbohidratet | 28 g |
| Fibër diete | 8 g |
| proteinë | 10 g |