Shtoni qershi të ëmbla në këtë karrem për një shikim festiv, ose lëreni të thjeshtë.
Shiko gjithashtu
Pralina me kremë të pjekur
Truffles Easy Bourbon çokollatë
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota sheqer grimcuar
- 1 filxhan krem kosi
- 2 lugë drithi shurup misri
- 1/2 lugë çaji
- kripë
- 2 lugë gjelle gjalpë
- 1 lugë çaji
- vanilje
- 1/2 filxhan qershi të copëtuar, të kuqe dhe / ose të gjelbër, opsionale
- 1/2 filxhan arra copëtuar
Si ta Bëni
- Gjalpë anët e një turi të mesme të rëndë (2-quart).
- Shto sheqer, salcë kosi, shurup misri dhe kripë në një tigan. Cook mbi ngrohje të ulët, vazhdimisht nxitje deri sheqer është shpërbërë.
- Kthejeni nxehtësinë deri në mes dhe kuzhinierët derisa të përzihet vlera. Vazhdoni të gatuani, herë pas here nxitje, në rreth 239 F në një termometër karamele, apo fazë softball *.
- Hiq nga nxehtësia.
- Shtoni gjalpë dhe vanilje; ftohtë për të vakët ose rreth 110 F, pastaj mundi fuqishëm derisa karroca të jetë e butë dhe nuk shkëlqyeshëm. Llokoçis në qershi dhe arra.
- Hidh përbërjen karamel në një pan katror 8 inç. Le të ngurtësoj pastaj të prerë në sheshe.
- * Për të testuar për fazën e butë të topit: Një sasi e vogël e shurupit që ka rënë në ujë të ftohtë formon një top por rrafshohet kur merret me gishta (234 F deri në 240 F).
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
Ëmbëlsira çokollatë e lehtë e bardhë me marxhallinë dhe pecansin
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 76 |
| Fat i shëndoshë | 3 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 5 mg |
| sodium | 3 mg |
| karbohidratet | 13 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 0 g |