Ky kek i lehtë dhe krem djathi i recetave të sanduiçit të gishtave është ideale për partitë e çajit të fëmijëve, por gjithashtu mund të përgatitet me erëza për një aromë më të "rritur".
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 bukë të bardhë bukë (të tilla si bukë dhallë)
- 1/2 filxhan krem djathi (rreth 1/3 e një enë 12-ons djathë krem)
- 1 feta thinly
- Kastravec Anglisht
- Lëng limoni (për shije)
- Kripë dhe
- piper (për shije)
- Opsionale: majdanoz të thatë (ose chives copëtuar të freskëta, për të shijuar)
Si ta Bëni
- Për çdo dy feta të bukës, përhapni të dy fijet në mënyrë të barabartë me djathë krem.
- Mbulo një anë të sanduiçit me kastravec të feta.
- Sezoni me lëng limoni dhe erëza / herbs.
- Vendosni feta së bashku, prerë korrat dhe fetë sanduiç diagonalisht dy herë për të krijuar katër sanduiçe trekëndësh gisht.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 36 |
| Fat i shëndoshë | 3 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 10 mg |
| sodium | 41 mg |
| karbohidratet | 1 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 1 g |