Kjo recetë e preferuar e familjes është një kombinim i mirë i kalitur me makarona, mish terren dhe domate. Shtresat e djathit të çedërsisë e bëjnë atë të përzemërt dhe flavorful.
Shiko gjithashtu
Top 20 makarona dhe receta djathi
Çfarë do t'ju nevojitet
- 8 ounces bërryl makarona, i papjekur
- kripë
- 1/4 copë qepë të copëtuar
- 1 piper mesatar i gjelbër, copëtuar
- 1 karafil
- hudhër, i grirë
- 1/4 copë gjalpë
- 1/2 lugë çaji piper
- 1 karkalec viçi terren
- 1 fletë të mesme të gjirit
- 1 mund (14.5) ounces
- domate të zjarrtë
- 2 gota djathë të copëtuar me çadër,
- i ndarë
Si ta Bëni
1. Cook macaroni në ujë të valë të kripur dhe pastaj ikjen e mëposhtme drejtime paketë.
2. Ngroheni furrën në 350 ° F (180 ° C / gaz 4). Gjalpë një gjellë 2-çerek pjekje ose tavë.
3. Në një tigan të madh, kombinoni 1/4 lugë çaji kripë, qepë, piper i gjelbër, hudhër, gjalpë, piper, dhe viçi terren. Cook, nxitje shpesh derisa viçi është browned. Shtoni fletë gji dhe domate dhe ziej rreth ngrohjes të ulët për 20 minuta; llokoçis në 1 1/2 gota djathë çedër.
4. Lugë rreth gjysma e makaroneve të gatuar dhe të drenazhuar në një tavë të buttered 2-quart. Top me përzierje të gatuar të mishit pastaj makarona të mbetura. Sasi e vogël me një filxhan të rezervuar 1/2 copë djathë të copëtuar.
5. Piqem tavën, e zbuluar, për 30 minuta.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 665 |
| Fat i shëndoshë | 44 g |
| Fat i ngopur | 24 g |
| Fat i pangopur | 13 g |
| kolesteroli | 168 mg |
| sodium | 657 mg |
| karbohidratet | 24 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 44 g |