Këto patate të pjekura janë një punë e lehtë për t'u përgatitur, dhe ata shijojnë mahnitëse. Bëni ato me ose pa hudhër, dhe shërbejeni së bashku me një biftek , pulë ose peshk. Patatet e kuqe të lëkurës janë të preferuara për këtë gjellë, por patatet e bardha apo të vogla të reja gjithashtu do të ishin zgjedhje të mira.
Patate të pjekura bëjnë një mëngjes të shkëlqyer ose pjatë anash brunch gjithashtu.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 deri në 2 £ pa patate të kuqe të lëkurës, të pastrehura, të pastruara dhe të prera në copa 1 deri në 1 copë 1/2 copë
- 1/4 filxhan vaj ulliri
- 3/4 lugë çaji kosher kripë
- 1/2 lugë çaji piper i zi terren i freskët
- 3 karafil hudhër, i grirë imët, opsionale
- 1 lugë gjelle të grirë
- lë të freskëta majdanoz
Si ta Bëni
- Ngroheni furrën në 400 F.
- Në një tas të madh, hidhini copat e patates me vaj ulliri, kripë kosher, piper të zi, hudhër dhe majdanoz.
- Përhapni patatet jashtë në një shtresë të vetme në një pjekje të madhe, të cekët të pjekjes, si p.sh.
- Rrjedhin patatet për rreth 50 deri në 60 minuta, ose derisa të bluhet mirë, duke u kthyer çdo 15 deri 20 minuta për të ngjyrosur në mënyrë të barabartë.
Këshilla dhe ndryshime
- Shtoni një lugë çaji ose dy kokrra dhe hedh me patate së bashku me hudhër dhe majdanoz.
- Në vend të vajit të ullirit, përdorni vajin e perimeve, yndyrën e shkrirë të duckit, ose një vaj tjetër të aromës neutrale.
- Shto një qepë të vogël të copëtuar ose të copëtuar me patate.
- Shtoni shirita të kuq ose të gjelbër piper së bashku me qepë të copëtuar.
- Shtoni disa proshutë të mbetur me dics ose proshutë të gatuar me dics për të bërë një vakt të përzemërt me një pjatë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 363 |
| Fat i shëndoshë | 14 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 10 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 466 mg |
| karbohidratet | 55 g |
| Fibër diete | 6 g |
| proteinë | 7 g |