Asnjë sheqer i shtuar nuk është i nevojshëm në këtë recetë të ushqimeve të papërpunuara pasi që kjo applesauce është natyrisht e ëmbël. Vetëm të jetë i sigurt për të përdorur fruta pa sheqer, natyrisht të dehidratuar ose datat në mënyrë që të bëjë këtë recetë të vërtetë të papërpunuara dhe të përshtatshme për ata në një dietë ushqime të papërpunuara. Nëse nuk jeni të shqetësuar për të qenë të papërpunuara, çdo frut i thatë do të funksionojë mirë. Provoni të eksperimentoni me pjeshkë të thata dhe dardha, si dhe kajsi - yum!
Çfarë do t'ju nevojitet
- 3 mollë të mëdha
- 2/3 filxhan uji
- 1/3 filxhan kajsi të thata (ose 5-6 datat e mëdha)
Si ta Bëni
Vendosni datat ose fruta të thata në një tas të vogël dhe mbuloni me ujë. Lejoni të thitheni për të paktën 15-20 minuta. Kjo do të zbutë frytet dhe do ta lehtësojë përzierjen.
Hiq bërthamën nga mollët, pres në disa copa të mëdha secili dhe vendosni në blender ose përpunues ushqimi. Shtoni fruta dhe ujë dhe pure derisa të jetë e qetë, duke shtuar pak ujë më shumë nëse është e nevojshme. Garnizoni me pak kanellë tokë të freskët nëse dëshironi.
Shih gjithashtu: Më shumë burime për një ushqim të ushqimeve të papërpunuara
Më shumë Recipes Ushqimi Raw:
- Sallatë Thai Easy Raw Pad Thai
- Receta "Burrito" e papërpunuar
- Vegla Pesto Recipe
- Jicama "Fries"
- Fig dhe Recipes Sallatë Mint
- Supë me piper të kuq Gazpacho
- Shalqi Gazpacho supë
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 25 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 1 mg |
| karbohidratet | 7 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 0 g |