Nuk ka më lehtë se kjo, receta themelore e mimozës kërkon një shishe të shampanjës tuaj të preferuar dhe lëng portokalli.
Një dash i secilës dhe ju jeni në biznes për të festuar një martesë, ditën e Nënës, Pashkët, Krishtlindjet - pavarësisht rastit - asgjë nuk thotë "zbukuruar" mëngjes i shijshëm si një mimozë super shijshme.
Kur është fjala për gjetjen e verës së gazuar për mimozën tuaj, Cava spanjolle është një e mirë për të marrë flluska. Është çmim i mirë, zakonisht në mes $ 12-15 dhe është e lehtë për të gjetur. Shampanja përfaqëson shtresën e lartë në flluska dhe do t'ju çojë në $ 35 vetëm për të filluar në një shishe; megjithatë, sapo të sillni lëngun e portokall dhe sekondën opsionale të trefishtë, aromat e nuancuara dhe aroma do të jenë të maskuara mirë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 shishe verë të gazuar (ose cava, prosecco ose shampanjë)
- 1 kuti lëng portokalli
- Opsionale: sekret i trefishtë
Si ta Bëni
- Plotësoni gjysmën e flautit të shampanjës me verë të gazuar ose shampanjë (rreth një ons) dhe lëreni me lëng portokalli të freskët (përsëri rreth 2 ounces), llokoçis butë.
- Nëse dëshironi të shtoni një sekondë të trefishtë, vetëm një spërkatje për shije funksionon mirë.
- Për shpërthim të shtuar, fetë një luleshtrydhe për të dekoroj buzën e çdo flaut. Kënaquni!
* Gjithashtu i lezetshëm mbi akull në një xham të madh të bardhë të verës.
Për techies koktej, pije e bërë me vetëm OJ dhe verë të gazuar quhet një "Fizz Buck's", kur ju shtoni tre sekonda ajo bëhet një mimozë. Megjithatë, shumica e njerëzve mendojnë për një mimozë bazë thjesht si OJ dhe një verë të gazuar.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 29 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 1 mg |
| karbohidratet | 4 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 0 g |