Jean Harlow ishte bjondja e parë e platinës që solli seks në skenën e Hollivudit dhe ajo ka koktej të saj.
Kjo pije e emëruar pas saj është një martin e ëmbël rum , që supozohet të jetë një aktor i preferuar. Receta është shumë e thjeshtë, vetëm një përzierje e barabartë e rumit tuaj të preferuar të lehtë dhe vermut të ëmbël të zbukuruar me një spirale sexy limoni.
Megjithëse jo aq popullor sa Martini ose Manhattan , Koktej Jean Harlow është një përvojë interesante që tregon se sa kokteje klasike i mbanin përbërësit e thjeshtë . Është gjithashtu një testament për shkathtësinë e asaj shufre që ne e quajmë vermut .
Karriera e shkurtër e Harlow u theksua nga rolet e saj starring në Red Dust me Clark Gable dhe Lady Libeled me Spencer Tracy. Vdekja e parakohshme e Harlow në vetëm 26 vjeç e bëri atë të humbasë atë që mund të kishte qenë roli i saj më i madh, atë që e mbushi Fay Wray në King Kong .
Çfarë do t'ju nevojitet
Si ta Bëni
- Derdhni përbërësit në një shaker koktej me kube akulli.
- Shkundni mirë.
- Shtrëngoni në një xhami koktej të ftohur.
- Dekoroj me zhvishem limoni.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 326 |
| Fat i shëndoshë | 15 g |
| Fat i ngopur | 6 g |
| Fat i pangopur | 10 g |
| kolesteroli | 32 mg |
| sodium | 422 mg |
| karbohidratet | 2 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 11 g |