Buzdaja e modës së vjetër është paksa nga bythëja e ëmbël e ëmbël e bërë me bollgur, shurup misri, vezë, sheqer kafe, gjalpë, vanilje dhe një dyqan blerë kore me byrek.
Kjo byrek me modës së vjetër nganjëherë quhet një byrek me tallje , duke iu referuar një kohe kur pecans ishin të pakta, kështu që bollgur u përdor si zëvendësim.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 vezë (pak rrahur)
- 2/3 filxhan gjalpë (shkrirë)
- 2/3 filxhan shurup misri (e bardhë)
- 1 lugë gjelle sheqer (kafe)
- 2/3 filxhan bollgur
- 1 lugë çaji vanilje
- 1 kore me byrek (9-inch, unbaked)
Si ta Bëni
- Në një tas të mesëm, kombinoni vezë, gjalpë, shurup misri, sheqer kafe, bollgur dhe vanilje; përzierje mirë.
- Hidheni në kore të pjekur. Piqeni në 350 ° F për 45 minuta, ose derisa të keni firmë. Shërbej në krye me krem akullore me vanilje ose rrokulliset.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 297 |
| Fat i shëndoshë | 17 g |
| Fat i ngopur | 10 g |
| Fat i pangopur | 5 g |
| kolesteroli | 93 mg |
| sodium | 122 mg |
| karbohidratet | 33 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 4 g |