Kajmak është një djathë serbo-kroatisht i freskët, i papjekur ose "i ri" i prodhuar nga qumështi i papërpunuar dhe jo homogjenizuar.
Zakonisht shërbehet me bukë si një aperitiv ( lepinja sa kajmakom ), por gjithashtu si një condiment i shkrirë në versionin ballkanik të një hamburgere ( pljeskavica sa kajmakom ), si dhe i zier me mish viçi (ribik u kajmaku) në bukë pita me salcice cevapcici .
Në qoftë se lihet në fermentim, kajmak i moshuar ka një shije të fortë dhe është ngjyrë e verdhë, dhe kërkohet për një pita të quajtur gibanica.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 litra qumësht i pastë, i papërpunuar (i papërpunuar) ose dele
- 1 lugë çaji kripë
Si ta Bëni
- Në një tigan të mesëm, sillni qumështin në një vlim të rrokullisur. Çaktivizoni nxehtësinë dhe le të ftoheni tërësisht pa nxitje (4-5 orë). Heqni kremin që ka grumbulluar në majë dhe në frigorifer.
- Përsëriteni procesin e vlimit dhe ftohjes disa herë, duke hequr kremin dhe duke e shtuar atë në një enë në frigorifer. Shtoni kripën dhe përziejeni mirë. Shitore në një enë hermetik të ngrirë deri në 2 javë.
Shënim: Kajmakët tradicionalë janë bërë nga lopa e qumështit të zier ose qumështi i dhenve dhe vendosja e saj në shporta të gjera, të cekëta të njohura si karlice. Ndërsa qumështi ftohej, kremja u ngrit në majë dhe formoi një shtresë të hollë në sipërfaqe, e cila u skremua dhe u vendos në shtresa të kripura në një vaskë të vogël prej druri të quajtur kabrica. Procedura e vlimit dhe skimming u përsërit shumë herë derisa vaskë të ishte plot.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 51 |
| Fat i shëndoshë | 3 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 8 mg |
| sodium | 35 mg |
| karbohidratet | 4 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 3 g |