Ky është një recetë e lehtë që fëmijët janë të sigurt për të dashur. Shërbyer me një salcë zhytjeje, të tilla si ketchup, salcë Barbecue ose salcë fermë. Ky recetë e lehtë për tofu është vegjetarian dhe vegan.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 paketë tofu (firmë ose firmë shtesë, e shtypur mirë)
- 2 lugë maja ushqyese
- 1/4 miell filxhan
- 1/4 filxhan miell misri
- 1 lugë çaji pluhur djegës
- 1/4 lugë çaji piper i kuq
- 1/4 lugë çaji kripë
- 1/4 lugë çaji piper
- Pak vaj
Si ta Bëni
- Së pari, përgatit tofu tuaj. Ashtu si shumica e recetave të tofu vegan, kjo do të shijojë më mirë nëse shtypni tofu fillimisht. Kjo lejon tofu që të thithë më shumë aromatizime dhe stina të cilat ju shtoni në të, në këtë rast, të gjithë pluhur shijshëm shijshëm djegës dhe piper kajsi! Shënim: Nuk jam i sigurt se si të bëj tofu për shtyp? Është e thjeshtë, dhe kjo merr vetëm disa minuta. Shihni këtë udhëzues hap pas hapi: Si t'i shtypni tofu.
- Para ngrohjes të furrës në 400 gradë F dhe lehtë të larë një tigan me vaj ulliri.
- Fetë tofu në shirita drejtkëndëshe, rreth 1/2 inç i trashë.
- Kombinoje maja ushqyese , miell, miell misri dhe erëza derisa të përzihet mirë.
- Vendi tofu në përzierje cornmeal disa pjesë në një kohë dhe pallto të mirë. Vendoseni në fletë pjekjeje.
- Piqni për 5 deri në 7 minuta ose derisa të keni pak ngjyrë kafe të artë, pastaj rrokni tofu mbi dhe piqni për një tjetër 5 minuta.
Shënim: Kjo tofu thjerrëzuar mund të pihet lehtë në vaj për disa minuta në secilën anë deri në kafe të artë të lehtë.
Duke kërkuar receta të lehta tofu? Këtu është një listë e plotë e recetave tofu .
Më shumë receta vegjetariane
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 147 |
| Fat i shëndoshë | 7 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 256 mg |
| karbohidratet | 14 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 10 g |