Këto patate të ëmbla janë feta dhe pastaj të thellë të skuqur në përsosmëri. Sezoni patatet e ëmbël të skuqura me kripë dhe piper i zi terren, Cajun ose erëza kreol, ose një përzierje e kanellës me sheqer të grimcuar.
Shërbyer patate të skuqura me sanduiçe ose burgers derdhur derri, ose t'i shërbejnë ato së bashku me proshutë dhe djathë sanduiçe.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 deri 3 patate të ëmbla
- 1 vaj vegjetal shishe për tiganisje të thellë
- Kripë dhe piper i zi terren për shije
- Opsionale: kanellë ose sheqer kanelle
Si ta Bëni
- Pritini patatet e ëmbla në shirita 1/4 deri 1/2 x 3 inç. Vendos shiritat e ëmbël të patates në ujë me akull deri sa të përgatitet për të skuqur.
- Në një fryer thellë ose tigan të thellë, vaj perimesh të ngrohjes në 370 F.
- Thani shiritat e ëmbël të patates me peshqir letre dhe sillni në grumbuj në vaj 370 F. Kur patate të skuqura janë lehtë të buta dhe të tenderit, transferimi në peshqir letre të kullojë. Sasi e vogël me kripë dhe piper ose kripë dhe pak kanellë ose sheqer kanelle.
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
Patate të ëmbla të ëmbla me kripë
Patate të ëmbla me lustrim të aftë
Ravioli me patate të ëmbël me prevede me gjalpë të pjekur
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 51 |
| Fat i shëndoshë | 2 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 63 mg |
| karbohidratet | 7 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 1 g |