Ëmbël dhe përhapi, përdorni këtë chutney raven si një me mish dhe shpezë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 kilogram raven të freskët, copëtuar
- 2 gota qepë të copëtuar
- 1-1 / 2 gota sheqer (kafe)
- 1 filxhan uthull musht
- 2 lugë çaji kanellë
- 1 lugë çaji xhenxhefil terren
- 1/2 lugë çaji karafil terren
- 2 lugë çaji kripë
Si ta Bëni
- Kombinoje raven , qepë, sheqer kafe, kanellë , xhenxhefil , karafil, dhe kripë në një tigan të madh të rëndë. Cook deri thickened, nxitje shpesh (rreth 30 minuta).
- Pako në kavanoza të nxehta të sterilizuara dhe të mbuluar me kapakë të kanavezës.
- Vendos mënjanë për të nënshkruar.
Burimi: nga Louise Stoltzfus (Libra të Mirë). Ribotohet me leje.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 24 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 74 mg |
| karbohidratet | 6 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 0 g |