Kjo Fytyrë Spice Cordial është një pije e mahnitshme me erëz të vogël dhe pak ftohtësi me shumë shije që janë ideale për netë të ftohta të vjeshtës .
Përbërës interesante këtu është shurup chipotle-portokalli (recetë më poshtë), e cila ka një tang, kick dhe ëmbëlsi të mbështjellë në një dhe ajo luan shumë mirë kundër një bujari premium dhe shijen qetësues të vaniljes.
Navan është ndërprerë që kur u botua libri i Newman-it, kështu që do ta zëvendësoni atë me një tjetër liker vanilje. Newman tani sugjeron Licor 43 të përdoret në vend të Navan për Spice Ftohtë Cordial.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 ons Navan Natyrore Vanilje liker
- 1 ons
- uiski burbon
- 3/4 ons Chipotle-shurup portokalli * (recetë më poshtë)
- 2 dashes
- Bitters portokalli Regan
- 1
- Luleshtrydhe portokalli (per garnituren)
Si ta Bëni
- Mix së bashku të gjithë përbërësit përveç lëvozhgës portokalli.
- Shake së bashku me akull dhe tendosje në një xhami koktej .
- Dekorojeni me lëvozhgën portokalli.
Chipotle-Orange Syrup
- 2 gota ujë
- 1 piper chipotle
- 2 shirita lëvozhgë të freskët portokalli
- 3/4 filxhan sheqer
- Sillni ujë në një çiban në një tigan të vogël.
- Ulja në një zierje dhe shtoni piper chipotle dhe lëvozhgë portokalli.
- Cover dhe le të ziej për 15 deri në 20 minuta. Shtrëngoni me një sitë të hollë me rrjetë dhe shtoni sheqerin.
- Kthehu në një valë dhe llokoçis derisa sheqeri të shpërndahet.
- Hiq nga nxehtësia dhe le të ftohtë.
- Derdhni shurupin në një enë dhe mbajeni në frigorifer.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 181 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 3 mg |
| karbohidratet | 17 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 0 g |