Kjo recetë e lehtë dhe e shijshme për orizin e salmonit të skuqur është më i shpejtë se sa shumica sepse fillon me pilaf të mbetur orizi . Është më mirë e përgatitur në një wok , por gjithashtu mund të përdorni një tigan nëse nuk keni wok.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 3 tbsp. vaj ulliri
- 2-3 gota mbetur oriz pilaf OSE ftohtë gatuar
- oriz
- 1 (7-ons) mund salmon kuqe (drenazhuar)
- 1 filxhan bizele të ngrira baby
- 2 vezë (rrahur)
- 2 tbsp. salcë soje e ulët natriumi
Si ta Bëni
- Në tigan të rëndë ose wok mbi ngrohjes mesme të lartë, vaj ulliri ngrohjes. Shtojeni me kujdes orizin e mbetur oriz ose orizin e ftohtë të gatuar dhe nxisni skuqjen për disa minuta për të ngrohur.
- Shto salmon dhe bizele të ngrira; llokoçisni-skuqni për 3-5 minuta derisa bizele janë të nxehtë. Push përzierje në anët e tigan ose wok dhe shtoni vezë rrahur.
- Derdhni vezët derisa të vendosni vetëm, pastaj llokoçis vezët në përzierje të orizit. Sasi e vogël me salcë soje dhe llokoçis skuqura për një minutë ose dy, pastaj shërbejnë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 782 |
| Fat i shëndoshë | 19 g |
| Fat i ngopur | 3 g |
| Fat i pangopur | 10 g |
| kolesteroli | 137 mg |
| sodium | 546 mg |
| karbohidratet | 121 g |
| Fibër diete | 5 g |
| proteinë | 28 g |