Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 lugë uthull oriz
- 1 lugë gjelle
- salce soje
- 1/2 teaspoon sheqer
- Opsionale: 1 lugë çaji hir
- 1 lugë çaji xhenxhefil (i integruar)
- 3 lugë vaj vegjetal
- 1 lugë gjelle vaj susam
Si ta Bëni
Përzierni të gjithë përbërësit përveç vajit në një tas. Shtoni vajin e perimeve dhe vajin e susamit gradualisht dhe përziejeni mirë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 174 |
| Fat i shëndoshë | 19 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 12 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 315 mg |
| karbohidratet | 1 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 1 g |