Champagne Bowler është një koktej shumë i vockël, pasi tri nga përbërësit e saj pesë janë të bazuara në rrush.
Kjo është një koktej verë që daton të paktën në vitet 1930 dhe 40 dhe përdor si verë të bardhë (p.sh. një Chardonnay ) ashtu edhe Konjak në krye me një verë të gazuar, por ka një tjetër frut që shtrihet në sfond për një kthesë të re. Është një copë luleshtrydhe ëmbël që e bën Bowlerin fantastik dhe për shkak se shërbehet pa u lodhur, pijanisti merr efektin e plotë të manave.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 3 luleshtrydhe (të freskëta)
- 1/2 ons
- shurup i thjeshtë
- 1/2 ons
- konjak
- 1 ons verë të bardhë
- 4 ounces verë të gazuar
- Garniturë: luleshtrydhe të freskëta
Si ta Bëni
- Shkundni luleshtrydhet dhe shurupin e thjeshtë në një shaker kokteje .
- Plotësoni shakerin në gjysmë të rrugës me akull .
- Shtoni konjakun dhe verën e bardhë.
- Shkundni mirë .
- Hidh përmbajtjen e shakerit (duke përfshirë akullin) në një çantë verë .
- Top me verë të gazuar.
- Dekoroj me një lulushtrydhe.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 229 |
| Fat i shëndoshë | 1 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 24 mg |
| karbohidratet | 26 g |
| Fibër diete | 5 g |
| proteinë | 7 g |