Kjo shëllirë flavorful është e përkryer për shumë e shumë çdo mish, por sidomos derri dhe pule. Për shkak të uthullës në këtë shëllirë, ajo ka një ndikim shtesë zbutës.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 6 gota uji
- 1 filxhan basil të freskët (copëtuar)
- 5 lugë kripë kosher (ose 3 lugë kripë tryezë)
- 1/4 filxhan
- uthull të kuq
- 1/4 filxhan oregano (i freskët, copëtuar)
- 6 karafil hudher (grimcuar)
- 3 lugë sheqer
- 1 lugë çaji thekon e kuqe piper
Si ta Bëni
1. Kombinoje të gjithë përbërësit në një tas të madh, duke nxitur vazhdimisht derisa kripa të shpërbëhet.
2. Kjo është e mjaftueshme shëllirë për rreth 6 £ mish. Llokoçis derri dhe viçi për 1 orë për kile dhe pulave për 30 minuta për kile.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 584 |
| Fat i shëndoshë | 4 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 35,001 mg |
| karbohidratet | 132 g |
| Fibër diete | 39 g |
| proteinë | 27 g |