Ky recetë miklues me mikrovalë i brishtë është bërë me shurup Karo, sheqer, kikirikë të thatë, margarinë dhe vanilje.
Këto udhëzime janë për një furrë me mikrovalë 1000 vat. Nëse wattage juaj është më e ulët, rregulloni kohën në përputhje me rrethanat. Shihni shënimin e Candy nën recetë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 filxhan sheqer
- 1/2 filxhan bardhë shurup Karo
- 1/8 lugë çaji kripë
- 1/2 fileto kikirikë thatë thatë
- 1 lugë çaji margarinë
- 1 lugë çaji sode buke
- 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
Si ta Bëni
Lini një fletë pjekjeje me fletë metalike dhe me gjalpë ose llak me llak për gatim.
Në një tas me mikrovalë të sigurt, përzier sheqer, shurup misri Karo, dhe kripë. Cook në furrë mikrovalë (100% fuqi) për rreth 4 minuta, ose vetëm deri në ngjyrë qelibar.
Hiqni karamele nga furra (është shumë e nxehtë, jini shumë të kujdesshëm) dhe shtoni kikirikë; kuzhinier rreth 1 deri 2 minuta më gjatë.
Hiqeni nga furrja shtoni margarinë, sode buke, dhe vanilje të gjitha në të njëjtën kohë, dhe përzierje tërësisht dhe përhapur atë në fletë përgatitur pjekje, (kjo vendos shpejt).
Ftohtë, pastaj thyejnë brumë badiava në copa dhe të vënë në një enë me kapak të ngushtë-përshtatshëm.
Shënim i Candy-it: "Mikrofoni im është 1000 vat, kështu që unë nuk e lë shumë të brishtë në kohë të gjatë, e bëj këtë gjatë gjithë kohës - është shumë e lehtë dhe e shijshme, zakonisht marr margarinë, sode buke dhe vanilje së bashku në një tas, kështu që unë mund të punoj shpejt me të.
Ju mund të dëshironi:
Recetë me brisk të brumit të bistricës
Kikirik i brishtë me mjaltë kikirikë të pjekur
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 212 |
| Fat i shëndoshë | 5 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 186 mg |
| karbohidratet | 43 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 2 g |