Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 lugë gjelle gjalpë
- 1 pound përzier (portabella, gocë deti, shiitake, cremini, enoki, etj), feta trashë
- 1/2 medium ëmbël
- qepë , feta 1/2-inch thick
- 5 karafil
- hudhër , i grirë
- 1 lugë çaji kosher
- kripë
- 3 lugë gjelle miell me qëllim
- 1-3 / 4 gota pule ose supë perimesh
- 1 filxhan krem, gjysmë e gjysmë, ose qumësht
- 1/8 lugë çaji arrëmyshk
- 1 filxhan i integruar imët
- Djathë çedër
- Fshat terren
- piper për shije
Si ta Bëni
Në një tigan të rëndë, kërpudha të butë saute, qepë të ëmbël, hudhër dhe kripë në gjalpë derisa kërpudhat të kenë lëshuar lëngun e tyre dhe qepët janë të buta.
Sasi e vogël me miell dhe llokoçis për 1 minutë. Shto supë pule ndërsa nxitje. Sillni një çiban të ulët dhe ziejë për 10 minuta. Llokoçis në krem dhe arrëmyshk, dhe të kthehet në një zierje. Shto djathë çedër dhe llokoçis derisa të shkrihet. Sezoni me piper i freskët për shije.
Hiq nga nxehtësia dhe shërbej.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 1146 |
| Fat i shëndoshë | 58 g |
| Fat i ngopur | 33 g |
| Fat i pangopur | 16 g |
| kolesteroli | 158 mg |
| sodium | 1.680 mg |
| karbohidratet | 127 g |
| Fibër diete | 6 g |
| proteinë | 30 g |