Kuba Libre përkthyer do të thotë "Free Kuba" dhe u popullarizua rreth fundit të Luftës Spanjoll-Amerikane.
Kjo pije e përzier e thjeshtë është e ngjashme me Rum & Coke , por shtimi i lëngut të freskët të gëlqeres lehtëson pije dhe përcakton Kubën Libre si një pije të veçantë. Është një pije e lehtë për të kujtuar dhe popullarizuar sa duhet që do të ishte mirë ta shtonit atë në pije për të njohur listën .
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 ounces
- rum të lehta
- Lëng prej 1/2 gëlqere
Si ta Bëni
- Shtrydheni lëngun e gjysmë gëlqere në një xhami të kolinës .
- Shtoni kube akulli.
- Hidh rumun dhe cola në xhami.
- Ndajeni mirë .
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 141 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 1 mg |
| karbohidratet | 4 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 0 g |