Macaroni dhe djathi janë një vakt që shumë prej nesh janë rritur dhe shpesh shoqërojnë me fëmijërinë. I butë dhe inkurajues, ky version falas i vakteve të fëmijëve klasik përdor maja ushqyese, qumështin e sojeve dhe tahini për të arritur pasurinë dhe aromën e salcës së djathit tradicional pa yndyrën e ngopur dhe kolesterolin e qumështit.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 oz. makarona bërryl
- 1/3 filxhan
- maja ushqyese
- 1 tbsp. Miell
- 2 tbsp. pluhur perimesh perimesh
- 1 filxhan qumësht pa qumësht pa qumësht soje (përdorni atë që ka shtuar një agjent ngjitës, si Silk)
- 2 tbsp. ujë
- 1 tbsp. tahini (i quajtur edhe ngjitës i susamit)
- Kripë, për shije
Si ta Bëni
- Vlim rreth 3 gota uji në një stok të vogël. Shto makarona bërryl dhe kuzhinier deri al dente , rreth 7 minuta. Drain në një shtylla dhe vendosur mënjanë.
- Kombinoje maja ushqyese, miell, dhe pluhur supë perimesh në një tigan të vogël, përzierjen e së bashku derisa të kombinohen. Shto soymilk, ujë, dhe tahini, dhe të kthehet në ngrohje në mes të ulët, përzierjen derisa pluhur është shpërndarë dhe salcë është e qetë. Nxehtësia deri sa të trashë dhe të ngrohtë, rreth 2 deri në 3 minuta. Turn off ngrohjes dhe shtoni kripë për shije.
- Shto makarona gatuar në tigan, shtresë makarona mirë. Ndani përzierje në dy lojë me birila dhe shërbej të ngrohtë.
Ky recetë është i përshtatshëm për dietat pa vegla, vegan, vegjetarianë, pa vezë dhe pa laktozë , por si çdo recetë që u dedikohet personave me alergji ose kufizime dietike, sigurohuni që të lexoni me kujdes të gjitha etiketat ushqyese për të siguruar që atje nuk janë përbërës të fshehur të qumështit (ose alergeneve të tjerë, nëse këto vlejnë për ju).
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 384 |
| Fat i shëndoshë | 11 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 5 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 960 mg |
| karbohidratet | 59 g |
| Fibër diete | 9 g |
| proteinë | 11 g |