Chartreuse në këtë martini shton një prekje delikate të bimëve dhe një ngjyrë të gjelbër të shkëlqyer që ndriçon qiellzën dhe e bën atë një kalim të mirë nga Gin Martini klasik . Gjelbër është një ngjyrë e shkëlqyeshme për kokteje dhe kjo është një nga të paktët që nuk mbështetet në Midori ose schnapps jeshil të mollës, është një shije krejtësisht e ndryshme dhe mund të thuhet se është pak më e sofistikuar.
Ju mund ta bëni atë të pista duke shtuar një lëng të vogël të ullirit nëse dëshironi, ose mund të jeni pak më delikat dhe shtoni thelbin e ullinjve duke garniturë me tri ullinj.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/2 ounces gin
- 1/2 ons
- Chartreuse e Gjelbër
- 1/2 ons
- vermut të thatë
Si ta Bëni
- Derdhni përbërësit në një shaker kokteje të mbushur me akull.
- Shkundni mirë.
- Shtrëngoni në një xhami koktej të ftohur.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 208 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 2 mg |
| karbohidratet | 17 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 2 g |