Viti i brishtë është një koktej që ka qenë rreth e rrotull që nga vitet 1930 dhe nëse emri i saj nuk është në këshilla të të gjitha gjuhëve, është të paktën në pjesën e prapme të disa mendjeve dhe një alternativë të mprehtë Martini . Kjo është një lloj i Gin & It i zgjeruar ose një Emerson me shije të portokalltë.
Për likerin portokalli , secili i trefishtë dhe curacao nuk do të bëjnë. Ky pije meriton një portokalli të bazuar në raki, të ëmbël dhe të trashë që mund të vijë vetëm nga Grand Marnier ose, nëse je në një buxhet, GranGala .
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 ounces
- xhin
- 1/2 ons
- vermut i ëmbël
- 1/2 ons
- Portokalli Grand Marnier portokalli
- 1/4 ons lëng limoni
- Dekoroj: kthesë limoni
Si ta Bëni
- Derdhni përbërësit në një shaker kokteje të mbushur me akull.
- Ndajeni mirë .
- Shtrëngoni në një xhami koktej të ftohur.
- Dekoroj me një kthesë limoni.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 206 |
| Fat i shëndoshë | 4 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 8 mg |
| sodium | 107 mg |
| karbohidratet | 3 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 3 g |