Ky koktej është një variant i thjeshtë i një Martini të Përsosur që shton një lëng të vogël portokalli në përzierje. Nëse jeni duke kërkuar për një martini klasik që nuk është aq i thatë sa shumë martinis mund të jetë, kjo është një mundësi e madhe.
Historia se si u krijua Bronxi është marrë në pyetje shumë herë gjatë viteve, por përgjithësisht pranohet që Johnnie Solon e krijoi atë në Waldorf Astoria dikur menjëherë pas vitit 1900. Gjëja e jashtëzakonshme është se Soloni kurrë nuk preku një pikë pije, por ai kishte aftësinë e çuditshme për të krijuar pije të mëdha.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/2 ounces gin
- 1/4 ons
- vermut të thatë
- 1/4 ons vermut të ëmbël
- 1 ons
- lëng portokalli
- Fetë portokalli për garniturë
Si ta Bëni
- Derdhni përbërësit në një shaker koktej me kube akulli.
- Shkundni mirë.
- Shtrëngoni në një xhami koktej të ftohur.
- Dekoroj me feta portokalli.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 260 |
| Fat i shëndoshë | 2 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 4 mg |
| sodium | 54 mg |
| karbohidratet | 30 g |
| Fibër diete | 5 g |
| proteinë | 4 g |