Koktej i shekullit të njëzetë është një perlë e harruar e vogël në listën e pijeve klasike .
Përzierja e xhinit dhe çokollatës janë të mahnitshme së bashku dhe siç tregon Gary Regan në gëzimin e Mixology , limoni "vepron si një petë për likerin ëmbël". Duket se gjeniu pas shekullit të njëzetë ishte CA Truck, sipas librit të librit " Cafe Royal Cocktail" të William J Tarling, 1937, një përmbledhje e pijeve nga baret e Londrës.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/2 ounces
- xhin
- 1/2 ons
- creme de cacao (e bardhë)
- 1/2 ons
- Lillet Blanc
- 1/4 ons
- lëng limoni (i freskët)
Si ta Bëni
- Derdhni përbërësit në një shaker kokteje të mbushur me akull.
- Shkundni mirë .
- Shtrëngoni në një xhami koktej të ftohur.
Një tjetër recetë koktej shekullit të njëzetë
Ekziston edhe një variant i Koktejit të shekullit të njëzetë që ka të njëjtin profil shije, por bën disa ndryshime në përbërësit.
Në këtë recetë ose Cocchi Americano ose Lillet Blanc janë rekomanduar si zëvendësues të thatë të vermutit. Shijen e çokollatës vjen nga Amaro Meletti, një tretës bimor që është i salcerizuar me anise dhe shafran por ka shijen e përfunduar që i kujton çokollatës.
Çokollata grindavec molla theksin këtë aspekt mjaft bukur.
- 1 1/2 ounces gin
- 3/4 ons Cocchi Americano ose Lillet Blanc
- 1/2 ons Amaro Meletti
- 1/4 ons lëng limoni
- Dash i Bitterers Xocolatl Mitter Bittermen
Përgatitur dhe shërbyer në të njëjtën mënyrë si receta e parë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 208 |
| Fat i shëndoshë | 1 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 9 mg |
| karbohidratet | 13 g |
| Fibër diete | 4 g |
| proteinë | 6 g |