Një sheqer me sheqer kanellë me kanellë e bën këtë tortë të lagur dhe të shijshme të thërrmijave të veçantë. Është një tortë e lehtë për të përgatitur dhe pjekur dhe një tortë e bukur që do të shkëlqejë çdo mëngjes.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota miell me gjalpe, 9 ounces
- 1 2/3 gota sheqer të lehta kafe, të paketuara
- 1/2 filxhan gjalpë
- 1 lugë gjelle gjalpë shtesë, për crumbs klasës së parë
- 1 vezë, e rrahur mirë
- 1/2 filxhan miell shtesë, rreth 2 1/4 ounces
- 2 teaspoons pjekje pluhur
- 1 lugë çaji kanellë
- 3/4 filxhan qumësht
Si ta Bëni
- Grease dhe miell një pan katror 9-inch pjekje. Nxeheni furrën në 350 F (180 C / gaz 4).
- Në një tas të përzierjes, kombinoni miellin e përzier, sheqerin ngjyrë kafe dhe 1/2 filxhan gjalpë deri në thërrmimin.
- Vendoseni 1/2 filxhan përzierjen e thërrmijës në një tas të vogël dhe prerë në 1 lugë gjelle shtesë gjalpë. Vendose mënjanë për të kaluar.
- Për përzierjen e thërrmës në tas përzierës shtoni vezën e rrahur, 1/2 filxhan miell, pluhur pjekje, kanellë dhe qumësht. Përzihet mirë me mikser elektrik në shpejtësi të ulët. Përhapeni në mënyrë të barabartë në një pan me katrorë 8 inç ose 9 inç.
- Sasijeni thërrimet e rezervuara mbi goditjen dhe piqni për 35 deri në 40 minuta, ose derisa një marrës druri ose kontrollor i tortës të futur në qendër të dalë i pastër.
- Cool dhe fetë në sheshe.
Më shumë ëmbëlsira dhe trajton për mëngjes
Biskota kanelle kanellash
Upside-Down Cake Apple Me Streusel Topping
Jam Swirl Coffee Cake
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 491 |
| Fat i shëndoshë | 21 g |
| Fat i ngopur | 11 g |
| Fat i pangopur | 7 g |
| kolesteroli | 67 mg |
| sodium | 734 mg |
| karbohidratet | 73 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 6 g |