Dritat e Veriut është një koktej i mrekullueshëm uiski që vetë është i ftohtë, por ka një ndjesi të lezetshme të ngrohjes. Kjo e bën atë të gjithanshëm për çdo sezon: të gëzojë atë në netët e ftohta për të marrë qetësimin ose ditët e nxehta të verës për të qetësuar.
Receta është e thjeshtë dhe përzihet likeri i mjaltit, Yukon Jack, me schnapps bukuroshe dhe boronicë dhe lëngje portokalli, duke e bërë atë një pije shumë të lehtë dhe të lira . Kombinimi i aromës është si një karamele me shije frute dhe është e shijshme.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 ounces
- Yukon Jack liker
- Dash i
- schnapps bukuroshe
- 2 ounces
- lëng portokalli
- 2 ounces
- lëng boronicë
Si ta Bëni
- Derdhni Yukon Jack dhe schnapps bukuroshe në një xhami të modës së vjetër të mbushur me akull.
- Plotësoni me pjesë të barabarta lëng portokalli dhe lëng boronicë.
- Ndajeni mirë .
Sa e fortë është pirja e dritës veriore?
Megjithëse vetë Yukon Jack peshon në 100 prova, pija vetë është relativisht e butë, sepse lëngjet përbëjnë pjesën më të madhe të vëllimit. Nëse do të kishim një vëllim total prej rreth 6 ounces, ky koktej do të kishte një përmbajtje alkoolike të drejtë rreth 18% ABV (36 dëshmi) .
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 350 |
| Fat i shëndoshë | 8 g |
| Fat i ngopur | 3 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 49 mg |
| sodium | 39 mg |
| karbohidratet | 32 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 16 g |