Shërbyer këtë makarona të shijshme dhe gjellë me pulë me domate të freskëta me feta ose një sallatë të hedhur dhe bukë të çrregullt.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 3/4 krunde makarona me krunde, gatuar sipas drejtimeve te paketimit
- 2 lugë gjelle gjalpë
- 2 deri në 3 gjysma e gjoksit të pa kockave të lëkurës pa kocka, me feta 1/2 "të trasha
- 3 karafil hudher, i grirë
- 1 bunch qepë të gjelbër, rreth 6, copëtuar
- 1 1/2 deri 2 lugë
- Cajun erëza , ose për të shijuar
- 1 lugë çaji pak të freskët piper i zi terren
- 1 lugë çaji i vogël lugë piper i kuq (cayenne)
- 8 ounces krem të rëndë
- 1 piper zile jeshil, julienned
- 1 piper i zi i kuq, i juliennuar
- 8 ounces kërpudha të freskëta, të lagur
- 1/2 filxhan djathë parmesan, i integruar
Si ta Bëni
- Gatuaj cookini (ose makarona të ngjashme) sipas drejtimeve të paketës. Drain; le menjane.
- Shkrihet gjalpi në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare. Shtoni pulën; kuzhinier, nxitje shpesh, derisa kafe, rreth 6 deri në 8 minuta.
- Shto hudhër, qepë, erëza Cajun ose Creole dhe speca të zeza dhe të kuqe. Shto speca zile dhe kërpudha; llokoçis për të kombinuar. Mbulo dhe gatuaj për 5 minuta.
- zbuluar; llokoçis në krem dhe le të zier një tjetër 2 minuta.
- Llokoçis në djathë parmesan. Hiq salcën nga nxehtësia, nxisni makarona të gatuar dhe shërbejeni menjëherë.
Më shumë Recipes
Pulë e pjekur në skarë me salcë krem Linguine dhe Cajun
Sallatë Chicken Chajun me Pecans
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 1293 |
| Fat i shëndoshë | 66 g |
| Fat i ngopur | 29 g |
| Fat i pangopur | 22 g |
| kolesteroli | 297 mg |
| sodium | 549 mg |
| karbohidratet | 86 g |
| Fibër diete | 6 g |
| proteinë | 87 g |