Ky është një recetë e gatshme e makaroneve dhe kasës së gjallë, dhe bën një darkë të madhe provimi për çdo natë të javës. Shto një sallatë të hedhur dhe rrotulla të ngrohta ose bukë të çrregullt për një vakt të përsosur. Kam përdorur salcën tonë të preferuar të gatishmërisë në këtë recetë, por çdo salcë e mirë marinare ose domate do të funksionojë.
Shiko gjithashtu
Rigatoni Me Suxhuk dhe Parmesan
Easy pjekur Ziti
Çfarë do t'ju nevojitet
- 8 ounces makarona
- 2 lugë vaj ulliri
- 1 qepë të madhe, copëtuar
- 1/2 zile piper i zi, copëtuar
- 1 selino brumë, copëtuar
- 3 karafil hudher, i grirë
- 1 1/2 £ viçi terren
- 1 kavanoz i madh (32 ounces)
- salcë të përgatitur me spageti , të preferuarit tuaj
- 3 lugë paste domate
- kripë dhe piper, për shije
- 2 gota copëtuar djathë çedër
Si ta Bëni
- Cook makarona në ujë të valë të kripur pas drejtimeve të paketës. Drain macaroni në një cep dhe shpëlarje me ujë të nxehtë.
- Ngroheni furrën në 350 F.
- Spërkatni një pjatë me pjekje 2 1 / 2- deri në 3-litra me llak për gatim ose me gjalpë.
- Në një tigan të madh, ngrohni vajin e ullirit gjatë ngrohjes mesatare. Shto qepë, piper zile, dhe selino; kuzhinier, nxitje, për rreth 3 deri në 4 minuta, deri në tender. Shtoni viçin e terrenit dhe kuzhinierini, nxisni dhe thyejeni, derisa të mos jeni më rozë. Shto hudhërin dhe gatuaj për 1 minutë më shumë. Shto salcë spageti dhe paste domate. Sillni një zierje. Ziej për 5 minuta. Shtoni makaronat e gatuar dhe të drenazhuar dhe llokoçisni për përzierje.
- Kalimi në pjatën e pjekjes. Më sëpatë me djathë dhe piqni për 20 deri në 25 minuta, derisa djathi është i shkrirë dhe përzierja është me flluska.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 975 |
| Fat i shëndoshë | 45 g |
| Fat i ngopur | 21 g |
| Fat i pangopur | 16 g |
| kolesteroli | 181 mg |
| sodium | 708 mg |
| karbohidratet | 72 g |
| Fibër diete | 6 g |
| proteinë | 68 g |