Njohur edhe si një Fizz Ramos, New Orleans Fizz u krijua në fund të 1800 nga Henry C. Ramos në New Orleans. Koktej u bë aq popullor sa që nga 1915 Mardi Gras festimi Ramos '35 "shaker djemtë" nuk mund të vazhdojnë me kërkesën.
Ky koktej klasik është një për të shtuar në listën tuaj të pijeve për të ditur , por mos harroni të shkundni atë me të vërtetë mirë për të siguruar vezë është e përzier plotësisht. Në të vërtetë, nxitimi më i mirë vjen nga dridhja derisa të dhemb. Nëse një kashtë mund të ngrihet drejt në New Orleans tuaj, atëherë ju keni tronditur atë siç duhet.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/2 ounces
- xhin
- 1/2 lëng lëng limoni
- 1/2 onç lëng limoni
- 1 1/4 ounces
- shurup i thjeshtë
- 2 ounces
- qumësht, gjysmë e gjysmë, apo krem
- 1 i vogël
- E bardha e vezes
- 2 dashes fleurs d'orange (ujë lule portokalli)
- 1 ons klub sode (më shumë ose më pak për shije)
Si ta Bëni
- Vendosni të gjithë përbërësit përveç sodeit të klubit në një shaker kokteje .
- Shkundni të thatë.
- Plotësoni shakerin me akull.
- Shake fuqishëm përsëri (më shumë se normale për të siguruar vezë dhe krem janë të përziera mirë).
- Shtrëngojeni në një xhami të ftohtë të lartë .
- Top me sode klubi.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 401 |
| Fat i shëndoshë | 2 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 6 mg |
| sodium | 452 mg |
| karbohidratet | 39 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 30 g |