Sekreti për një sanduiç të madh të Sloppy Joe po ngadalëson ngadalë mishin dhe lulëzon në një paste të pasur dhe të butë. Ju gjithmonë duhet t'i shërbeni Joes Sloppy me një pirun, por kurrë nuk duhet ta përdorni atë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/2 kile
- viçi i dobët terren
- 1/2 qepë (diced)
- 2 karafil hudher (grirë)
- 1 zile piper i zi (diced)
- 2 gota ujë (i ndarë)
- 3/4 filxhan ketchup
- 2 lugë sheqer kafe
- 1 lugë çaji Dijon mustardë
- 1 dash salcë Worcestershire
- 1 1/2 lugë çaji kripë (ose për shije)
- 1/2 teaspoon piper i zi
- Opsionale: cayenne për shije
Si ta Bëni
Vendosni viçin dhe qepët në një tigan të ftohtë, të madh dhe vendosni mbi nxehtësinë mesatare. Cook nxitje deri në viçi fillon të ngjyrë kafe. Ndërsa gaton, thyejnë mishin në copa shumë të vogla me një shpatull. Sa më i vogël të jetë më mirë.
Shto hudhër dhe piper i gjelbër; kuzhinier nxitje për 2 minuta. Shto 1 gotë uji. Sillni në një zierje, duke gërvishtur pjesën e poshtme të tiganit me një shpatull për të shpërndarë çdo copëz të ngjyrosur.
Llokoçis në ketchup, sheqer kafe, mustardë, Worcestershire, kripë, piper, dhe filxhan i fundit i ujit.
Sillni një zierje, zvogloni nxehtësinë në të ulët dhe zierni për 30-45 minuta, ose derisa shumica e lëngjeve të jetë avulluar dhe përzierja e mishit është e trashë, e pasur dhe e butë. Shijoni dhe rregulloni erëza. Shërbyer nxehtë në rrotullon të butë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 350 |
| Fat i shëndoshë | 13 g |
| Fat i ngopur | 5 g |
| Fat i pangopur | 5 g |
| kolesteroli | 101 mg |
| sodium | 971 mg |
| karbohidratet | 23 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 34 g |