Nëse ju merrni të gjitha rum dhe lëngje në konsideratë, Pilot Jet është epitomi i një pije tiki . Pastaj, ka aromë interesante shije - kanellë, hidhërim, anise - që e bëjnë këtë koktej intrigues ndaj shijeve buds dhe një pije të jashtëzakonshme të ngrira.
Kombinimi i tre stileve të rumit është çelësi për të bërë Jet Pilot. Për shembull, mund të krijoni një përzierje që përfshin Appleton VX (Jamaican), Mount Gay Eclipse (Puerto Rican) dhe Bacardi 151 (151 prova).
Ka edhe opsione në dispozicion për likerin e anise. Ndërsa shumë njerëz zgjedhin të shkojnë me Pernod ose Herbsaint, ka një përmbledhje absinthes në dispozicion për të zgjedhur. Cilado që të shkoni me, mos harroni të mbani anise në kontroll pasi ajo lehtë mund të mbizotërojë aromë pije.
Sa i fortë është Piloti Jet?
Pilot Jet nuk është një pije e dobët nga standardet e askujt. Ka shumë rum të mbushura në këtë koktej dhe Pernod është vetëm një i vogël, por kjo nuk ndihmon në uljen e fuqisë së pijeve. Pasi u përzier, Pilot mesatare peshon në rreth 26% ABV (52 prova ).
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 ons Rumani Jamaican
- 3/4 ons ari rumor portorikan
- 3/4 ons 151-provë demerara rum
- 1/2 ons
- leng rrushi
- 1/2
- ons
- lëng limoni
- 1/2 ons
- shurup kanellë
- 1/2 ons falernum
- Dash i
- Angostura bitters
- 6 dashes
- Pernod
- 4 ounces
- akull grimcuar
- Qershi (garniturë)
Si ta Bëni
- Hidhni të gjithë përbërësit e lëngshëm në një blender .
- Shtoni akullin .
- Përzier me shpejtësi të shpejtë për rreth 5-10 sekonda.
- Hidheni në një xhama hurricane ose margarita .
- Dekoroj me një qershi.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 295 |
| Fat i shëndoshë | 1 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 40 mg |
| karbohidratet | 25 g |
| Fibër diete | 13 g |
| proteinë | 8 g |